![](images\2steps_logo.png)
Close Up στο πρόσωπο.
Παρά την κακή διατήρηση διακρίνεται ή πολύ προσεγμένη εργασία. Η θεά φορά αττικό, ψηλά ζωσμένο πέπλο και ιμάτιο. Στο δεξί χέρι κρατούσε φιάλη για σπονδή, στο αριστερό τόξο. Στην πλάτη κρέμεται η φαρέτρα. Τύπος της σχολής του Πραξιτέλη, γνωστός από τα αττικά ανάγλυφα του τέλους του 4ου αιώνα π.Χ.
Βρίσκεται στο Αρχαιολογικό μουσείο Πειραιά
Θέματα κατηγορίας: Θέματα: Κεφαλές, Προτομές, Πορτραίτα Αγαλμάτων |
![]() |
![]() |
![]() |