Η Νάξος είναι το μεγαλύτερο νησί των Κυκλάδων και βρίσκεται στο κέντρο του Αιγαίου. Σήμα κατατεθέν για το νησί η περίφημη Πορτάρα που βρίσκεται στο ναό του Απόλλωνα πάνω στη νησίδα Παλάτια. Φημισμένες επίσης είναι πολλές από τις παραλίες του Νησιού (Άγιος Προκόπης, Αγία Άννα, Πυργάκι, Καστράκι, Απόλλωνας, Ψιλή Άμμος) κυρίως λόγω των κρυστάλλινων και καθαρών νερών.
Η χώρα του νησιού και ιδιαίτερα στην παλαιά αγορά, διατηρεί το χρώμα των Κυκλάδων, με στενά σοκάκια, ασβεστωμένους τοίχους, μικρά και γραφικά σπίτια. Κορωνίδα, το Ενετικό κάστρο που βρίσκεται στη κορυφή της χώρας και στεγάζει το αρχαιολογικό μουσείο.
Λόγω της έλλειψης φυσικών λιμανιών, της μεγάλης και εύφορης (για τα δεδομένα των Κυκλάδων) έκτασης αλλά και των ορεινών της όγκων, οι κάτοικοι της ασχολήθηκαν περισσότερο με την γεωργία και την κτηνοτροφία, παρά με την αλιεία, κάνοντας πολύ γνωστά πολλά από τα προϊόντα τους (κεφαλοτύρι, ξινομυζήθρα, πατάτες).
Στο νησί υπάρχουν επίσης πολλά ορεινά χωριά. Μερικά από αυτά βρίσκονται σε πολύ μεγάλο υψόμετρο (Απείρανθος, Φιλώτι). Καθόλου τυχαίο μιας και το νησί, έχει το ψηλότερο βουνό των Κυκλάδων (Ζας περίπου 1000 μέτρα).
Σπαρμένο με πολλούς αρχαιολογικούς χώρους (Ναός της Δήμητρας, Ιερό Διονύσου, Παλαιά Λατομεία Απόλλωνα – Κούρος), Ενετικούς πύργους (Μπαζαίου, Όσφελου) και μοναστήρια, αποδεικνύει την έντονη παρουσία του νησιού σε όλες τις ιστορικές περιόδους.
Η Νάξος έχει τα πάντα. Συνδυάζει κάθε είδους δραστηριότητα και εγγυάται υπέροχες διακοπές. Αντιγράφω αυτό που λέει ο δήμος Νάξου στην ιστοσελίδα του: Η ΝΑΞΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΥΜΠΑΝ. Είναι αλήθεια.