![](images\2steps_logo.png)
O Φάρος του Αγίου Νικολάου λειτούργησε για 1η φορά το 1860 με πετρέλαιο. Κατά τη διάρκεια του Β' Παγκοσμίου Πολέμου ο φάρος παρέμεινε σβηστός μέχρι την επαναλειτουργία του το 1945. Το 1986 ηλεκτροδοτήθηκε και από τότε δουλεύει ως ηλεκτρικός. Πρόκειται για τετράγωνο πύργο με οικία ύψους 7 μέτρων. Εστιακό ύψος 32 μέτρα και φωτοβολία 15 ναυτικά μίλια. Εθνικός Αριθμός: 8300.
Πως θα πάω στο Φάρο του Αγίου Νικολάου;
Ιούνιος 2022
Βρίσκεται στο Βουρκάρι δίπλα στο ομώνυμο εκκλησάκι.
Για την πρόσβαση στο φάρο περνάς το Βουρκάρι και συνεχίσεις μέχρι τη θέση: Πέρασμα Λάμπρου Κατσώνη, όπου και αφήνεις το αυτοκίνητο σου. Συνεχίζεις με τα πόδια από ένα βατό μονοπάτι (500 μέτρα περίπου). Τους καλοκαιρινούς μήνες θα ήταν καλό να έχει μαζί σου νερό.
Θέματα κατηγορίας: Θέματα: Πέτρινοι Φάροι |
![]() |
![]() |
![]() |
Εξοπλισμός Φωτογράφισης | |
Σώμα dSLR: | NIKON d610 |
Φάκος: | Nikon AF-S Nikkor 24-85mm F3.5-4.5G ED VR |
Compact: | Olympus Stylus Tough TG-6 |